| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 670 mV |
| Min Input Voltage | -35 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 25 V |
| Output Type | Adjustable |
| Operating Supply Current | 2.5 mA |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Max Input Voltage | -4.2 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | -34 V |
| Max Output Voltage | -2.4 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 0.05 % |
| Line Regulation | 0.002 %/V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Negative |
| Packaging | Tube |
Stock: 17
Distributors
pcbx
Unit Price$9.02443
Ext.Price$9.02443
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.02443 | $9.02443 |
| 10 | $7.11710 | $71.17100 |
| 25 | $6.72478 | $168.11950 |
| 50 | $6.35403 | $317.70150 |
| 100 | $6.11772 | $611.77200 |
| 300 | $5.91450 | $1774.35000 |
| 500 | $5.71796 | $2858.98000 |
| 1000 | $5.59425 | $5594.25000 |
